O Biedronkach

Biedronkowate (Coccinellidae) – rodzina obejmująca niewielkie chrząszcze o owalnym, wypukłym ciele. Przeszło 5,2 tysiąca gatunków na całym świecie, w Polsce ok. 80.
Żywią się mszycami, dlatego wykorzystywane są w biologicznym zwalczaniu tych szkodników. Mnożą się bardzo szybko i mogą dawać 2-4 pokolenia rocznie. Zimują owady dorosłe. W tym celu potrafią gromadzić się setkami, a nawet tysiącami w różnych miejscach - pod ziemią, w budynkach czy pod korą drzew. Czułki biedronek są przeważnie krótkie lub bardzo krótkie. Mają 8-11 członów, często na ich końcach występuje buławka. W aparacie gębowym charakterystyczne są głaszczki szczękowe o kształcie toporków. Głowa szeroka, wchodzi w przedplecze. Zaniepokojone larwy lub dorosłe chrząszcze wydalają poprzez stawy nóg hemolimfę o żółtym zabarwieniu, która ma trujące właściwości.
Jednym z przedstawicieli jest biedronka – owad o długości ok. 6 mm, pokryty czerwonymi lub pomarańczowymi pokrywami skrzydłowymi, nakrapianymi kontrastowymi plamkami. Biedronki odżywiają się owadami roślinożernymi, są zatem z punktu widzenia człowieka pożyteczne.
W Polsce najczęściej występuje biedronka siedmiokropka. Od 2006 roku obserwuje się inwazję azjatyckiej biedronki Harmonia axyridis, która może zagrozić rodzimym gatunkom.

źródło- http://pl.wikipedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

  Biedronki mają często jaskrawe kolory, mogą występować w dużych ilościach na roślinach zaatakowanych przez mszyce, które stanowią ich podstawowe porzywienie. W Europie występuje około 100 gatunków biedronek. Istnieje wiele gatunków biedronek, większość jest pięknie ubarwiona. Biedronki żywią się mszycami, czym zaskarbiły sobie sympatię rolników i ogrodników. Pożywienia jest pod dostatkiem , bo mszyc jest bardzo dużo. Biedronki nie mają też zbyt wielu wrogów, gdyż ich smak jest wyjątkowo przykry.

Środowisko
Biedronki występują na całym świecie. Stosunkowo rzadko można je spotkać w lasach tropikalnych, gdzie żyje wiele innych owadów.
Biedronki żyją najczęściej w środowisku przekształconym przez człowieka np.: ogrody, pola uprawne. Są to bowiem obszary, na których najczęściej występują mszyce, główne pożywienie biedronek. Istnieją również gatunki żywiące się wyłącznie roślinami.

Pożywienie
Większość biedronek żywi się głównie mszycami. Mszyce są miękkimi, bezbronnymi owadami występującymi na roślinach, z których wysysają sok. Niektóre biedronki jedzą też świerzbowce, wyrządzającymi szkody roślinom.Larwa biedronki jest bardziej żarłoczna niż dorosły więc kiedy zabraknie mszyc mogą żywić się innymi owadami.

Rozmnażanie
Biedronka rozmnaża się wiosną i latem. samica składa od 3 do 300 jajeczek- zależnie od gatunku. Czas wylęgu trwa około 5- 8 dni.

Skrzydła
Biedronka ma 2 pary skrzydeł: para twardych, ochronnych kryjące parę delikatnych.

Ochrona
Liczba biedronek zmalała gwałtownie, gdy zaczęto zwalczać mszyce środkami owadobójczymi, w ten sposób zginęło główne źródło pożywienia biedronek. Obecnie ich liczba zaczyna wracać do normy, ponieważ rozpoczęto hodowlę biedronek w celu zwalczania mszyc.
 

źródło- http://www.sciaga.pl/
 

 

  Jak rozróżnić płeć u biedronki?

Samice są większe od samców i mają dłuższe czułki. Samce natomiast mają na "stopach" małe przyssawki. Samice mają żółty odwłok, a samce czarny.

  _________________________________________________________________

Jeśli znasz jakieś informacje na temat biedronek, napisz do nas na maila, a my je tu dodamy :D

 

7 komentarzy:

  1. Czy biedronek może coś tymi przyssawkami zrobić ?;o

    OdpowiedzUsuń
  2. czy blog jest aktywny?Jeśli tak o gdzie znaleźć dziewczynkę biedronkę najlepiej małą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Blog jest aktywny, odpowiemy gdy jedna z adminek odzyska neta. :) ~ Demon

      Usuń
  3. Jak rozrużnić biedrąki

    OdpowiedzUsuń
  4. Apeluje o odrodzenie tego blogu

    OdpowiedzUsuń